Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: galinabg
Категория: Политика
Прочетен: 3396555
Постинги: 193
Коментари: 4461
Гласове: 21835
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Постинг
24.07.2009 13:15 - НОВОТО ПРАВИТЕЛСТВО
Автор: galinabg Категория: Политика   
Прочетен: 10269 Коментари: 14 Гласове:
9

Последна промяна: 08.09.2009 10:58


Вече си имаме състав на новото правителство. 

Появи се 18 дни след изборите и в срока по Конституция след връчването на мандата от президента.

Сега е ред на онези, неписаните, 100 дни, които по право получава всеки нов премиер и всеки нов Кабинет.

Както вече обещах ще му ги дам и аз.

Най-малкото, защото това правителство се „пръкна” след един, да си признаем, безпрецедентен вот на избирателя. С огромно доверие в аванс и с още по-големи надежди и очаквания за промяна във всички нива на управленската власт. На политиката на България във вътрешен и международен план, в условията на непозната досега у нас световна финансова и икономическа криза.

На малцинството? Ще видим в понеделник каква и от къде подкрепа за него ще дойде.

Иначе така го определиха анализаторите и политолозите, защото е еднопартийно, а сформиращата го политическа сила няма пълно парламентарно мнозинство. Бъдещият премиер и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов обаче не прие този етикет и хвърли ръкавицата към тези, от които очаква подкрепа, с категоричната заплаха, че ще ги прати на нови избори, ако нещо вземат да се колебаят и ослушват. Интересен подход.


 Давайки му моите 100 дни толеранс все пак ще се изкуша да го направя през своята прогноза и коментар за новите структура и състав на Кабинета.

image
Министър-председателят. 

Още в нощта на изборите стана ясно, че Бойко Борисов няма друг полезен ход освен да поеме пълната политическа отговорност и да понесе кръста на управлението, начело на новия Министерски съвет. /Звучеше ми като в Епопеята на Вазов – „България цяла сега нази /НЕГО/ гледа...”. / 
И той го направи. Със самочувствието на победител, но.... в типичния за него стил. 
С резки движения, странни ходове, на час по лъжичка и не без изненади. 
Пускаха се имената на разни хора, после се отричаха, появяваха се нови и така „елегантно” се пробваха общественото мнение, медийните реакции и тези на евентуалните политически партньори.


Логично беше и едва ли някой се е съмнявал, че за своя дясна ръка /вицепремиер/, и разбира се министър на вътрешните работи, Бойко няма да посочи Цветан Цветанов. Тук изненада няма. Сега обаче Цецо, както Борисов го нарича, трябва да оправдава огромните очаквания за реформи в МВР, както от хората в системата, така и от Брюксел. И най-вече от българските граждани. А батакът в това министерство е ясен. Сега към него се прибавят и Гражданска защита, и телефон 112, че и служби от ДАНС. Сами по себе си структури с много пробойни. Със сигурност на Цветанов няма да му е лесно. Че обеща и едни пари за по-високи заплати....

Финансистът от Световната бнака Симеон Дянков, определен за вицепремиер и министър на финансите, беше първият посочен поименно от новия премиер.
Само заради „титлата” му хората вече генерират свръх очаквания и към него. 
А в България кризата тепърва ще ни „друса” с над 7 по Рихтер!

Заради атаките срещу кръга „Капитал”, справедливи или не не стана ясно изобщо, „изгоряха” спряганите за икономически министър Бисер Боев, бивш шеф в „Икономедия”, и Десислава Танева, обявена лично от Бойко Борисов, за министър на земеделието. Между капките сякаш се промъкна Росен Плевнелиев, посочен за министър на регионалното развитие и благоустройството, който е член на Борда на директорите на КРИБ. Знаем, председател на Конфедерацията на големите работодатели е Иво Прокопиев, издател на „Дневник” и „Капитал” и един от съсобствениците на телевизия Re:tv. 
Изданията на „Икономедия” разкриха голяма част от далаверите на правителството „Станишев” във въпросното министерство /припомням само далаверата Батко и Братко/ и бяха най- критични към Асен Гагаузов заради спрените от ЕК пари за изграждането на автомагистрала „Тракия” и други големи инфраструктурни обекти.
Залогът и предизвикателствата пред Плевнелиев очевидно са големи.

Тотьо Младенов - министър на труда и социалната политика. Чувам, вече казват, че с назначението му Бойко си „връзва” подкрепата на синдикатите. Поне за по-дълго време отколкото с всеки друг министър на този пост. Не е тайна, че в КТ „Подкрепа” Младенов е определян за дясна ръка на д-р Константин Тренчев, в продължение на цяло десетилетие. Преди да стане кмет на Враца от партия ГЕРБ новият социален министър беше шеф на Инспекцията по труда. За него казват още, че „..синдикализмът е в кръвта му”.
Сега срещу Тотю Младенов с пълна сила се задава огромна безработица и социално напрежение. Интересна ще е битката между синдикалиста Тотю и политическия министър Младенов.

В подкрепа на твърдението, че Бойко Борисов се подсигурява с браншови подкрепи са и назначенията на министъра на образованието, младежта и науката Йорданка Фандъкова и на министъра на здравеопазването Божидар Нанев.
Фандъкова е безспорен авторитет в учителските среди, самата тя тръгнала от тях, а Божидар Нанев само преди няколко месеца получи огромното доверие на българските лекари, които бяха задушавани от предишното ръководство на Лекарския съюз, начело с д-р Андрей Кехайов. 
И Фандъкова, и Нанев покриват една солидна част от сектори с много нерешени проблеми. Ще им помогне ли това или ще ги направи „вътрешните” врагове?

Николай Младенов - министър на отбраната. С много въпросителни съм към новия военен министър. Аз лично познавам Николай Младенов като добър международен експерт, но не и като капацитет в областта на отбраната. Ще следя с интерес неговото управление, както и коментарите на бъллгарските военни, хора с доказано чуство за достойнство и чест. Най-малкото, защото Ники Младенов влиза при тях като мъж, който не е ходил войник. Не знам дали това вече има някакво значение, защото редовната военна служба отпадна и на преден план са НАТО-вските стандарти и политика, но ...все пак....

Лично аз, не подлагам под никакво съмнение номинацията на Румяна Желева за министър на външните работи. Дори, напротив, мисля си, че тя е един много добър ход от страна на Бойко Борисов. Познавам Румяна и лично и мога да кажа, че тя е един изключително свестен човек и отдаден на работа си професионалист. Убедена съм, че ще стои добре на този пост. Дано само не се окаже истина слухът за нея, че по няколко пъти на ден си говори по телефона с Маджо..... 

За Маргарита Попова, определена за министър на правосъдието, мога да кажа – перфектен хода на премиера Борисов. След поредния критичен доклад на ЕК и в частност персоналните похвали към Попова в предишния поставянето й на този пост, поне за известен период от време, ще обезоръжи критиците в Брюксел. Министър на правосъдието обаче не е съвсем като да си прокурор. 

Ще се въздържа от коментари за Нона Караджова - министър на околната среда и водите, Мирослав Найденов - министър на земеделието и храните, Александър Цветков - министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Трайчо Трайков - министър на икономиката, енергетиката и туризма и Свилен Нейков - министър на физическото възпитание и спорта. Те влизат в кабинета „Борисов” като експерти и нека видим първите им 100 дни. Предварителните заяждания спрямо тях, на мен лично, ми звучат самоцелни.

За Вежди Рашидов, министър на културата, оставам със затаен дъх. И с много големи очаквания. Най-малкото заради надеждата ми, и не само моята, разбира се, за това, че след годините на духовен упадък и сринати морални ценности, в периода на т.нар. „преход”, българската култура се нуждае от своя нов Ренесанс. 
За този пост се изискват много лични качества и много далновидност. Много енергия и много битки. Без преднамереност. Светът на хората на изкуството е безграничен. Талантът няма цвят и възраст. „Авторитетите” не се измислят, защото в противен случай просто не се приемат.
То е като камъкът, който склупторът вае...Понякога идеята за каменно цвете се превръща в надгробна плоча.....

А иначе – министър без портфейл не ми звучи по добре от директор на Националния исторически музей. 




 



Гласувай:
9



Спечели и ти от своя блог!
1. haralanov - Здравейте!
24.07.2009 13:27
Кой знае защо но за мен лично това Правителство изобщо не е на ,,последната надежда,,.Не храня абсолютно никакви илюзий,че в условия на Криза и пълна стагнация има много полезни ходове.След две години само,когато все още няма да сме излезли от Кризата,а безработицата ще се е увеличила,съм сигурен,че общественото доверие към Герб рязко ще падне.Тогава наистина ще е интересно.Иначе не се сещам някъде другаде в ЕС да се имат Мутра-бодигард за Министър-председател.Поздрави!
цитирай
2. galinabg - @haralanov
24.07.2009 13:39
Никъде не съм казала,че е на "последната надежда". Както уточнявам в самото начало кредитът ми за следващите 100 дни е с много въпросителни. Затова ги маркирам. И ще следя с интерес!
Съвсем умишлено не задълбавам във възможните и невъзможни вид коалиционни действия, защото коментарът ми ще отиде в друга посока. Този анализ ще направя с удоволствие след 100-те дни, като съпоставка.
Ох, май стана дълго и объркано.
Благодаря ти за мнението :)
цитирай
3. murek - Привет!
24.07.2009 13:49
Изчерпателен и понятен анализ! Притеснява ме това, че в лицето на Бойко - поредната МЕСИЯ очакванията са колосални, а евентуален 'провал' би довел до още по-мащабни критики. Като представител на младите заявявам, че съм недоверчив и предпазлив към това правителство.Дано някога средният българин съзрее в селекцията си,а дотогава малдите ще продължаваме да емигрираме като безцелни гларуси.
цитирай
4. galinabg - @ murek
24.07.2009 13:55
Очевидно е че с този ми коментар аз също изразявам своите притеснения и опасения за определени бъдещи министри и евентуалните посоки на политиките им, но все пак като журналист, знам, че правилото 100 дни трябва да бъде спазено. Друг е въпросът, че правителството на Бойко Борисов няма право да разчита на тези 100 дни, защото ситуацията в България е повече от критична и всеки час забавяне е фатален. Поздрави!
цитирай
5. анонимен - vizia
24.07.2009 14:36
Боя се, че отново се събират хора (дай Боже - специалисти!), които отново ще работят за спасяване, ремонтиране, закърпване, подпомагане, довършване, дооправяне..... и още мнооого от сорта дейности. Никъде не чух (и не видях) ясно оформена идея - какво ще става с тази държава? Като каква ще се развива? Каква е основната визия, т.е. как си представяме страната след 20 години и следователно - как ще го постигнем. Наука ли ще развиваме, лека промишленост ли, туризъм ли или ще вадим от нафталина старите глупости за енергиен център - нещо, бе хора, нещо, от което да стане ясно тия хора на къде ще ни водят!
цитирай
6. alexandrovpl - dopalnenie
24.07.2009 14:39
забравих да се логна - предното писание е от мен:-))
Някога Костов (при всичката му демоничност и какво ли не още!) беше единственият политик, заявил някаква визия за страната. Ама кой да слуша...
цитирай
7. veselaj - Това правителство поразително ми ...
24.07.2009 14:43
Това правителство поразително ми напомня правителството на НДСВ. Като в лош сън...
цитирай
8. murek - Някога в съвременната българска ...
24.07.2009 14:47
Някога в съвременната българска история ще пише за Иван Костов, че е бил сред най-реномираните, ескпертни и успешни политици на България... Жалко, че ще е само минало :S
цитирай
9. galinabg - @alexandrovpl
24.07.2009 14:53
Категорично прав си! И това трябва да питат журналистите в понеделник, след като НС гласува състава на правителството!
Не исках да задълбавам в тази посока, защото постига щеше да стане нечитаемо дълъг, но имах в главата си такъв акцент по повод обединяването на мин. на икономиката и енергетиката с туризма!!! За мен това е абсолютно безумие и много грешен ход.
Та нали точно туризмът е секторът, който трябва да бъде приоритетен за страната ни в дълго-дългосрочен план?
Не мога да си обясня този ход на Бойко и тази структурна промяна?
А що се отнася до Костов, също си абсолютно прав. И ако Бойко не се "големее" /така казваше баба/ може много да получи, научи и направи с подкрепата на Костов, но....?!
цитирай
10. galinabg - @veselaj
24.07.2009 14:58
Веси, така е! Само че ми се струва, че е в по-лош вариант. Предвид мат`риала в него. Лошото е, че не е време за експерименти!!!!
цитирай
11. lyudmilstefanov - За мен ключов политически акт
24.07.2009 23:30
представлява назначаването на Божидар Димитров, сякаш напук на сините и от чист генералски инфантилизъм. Ще се радвам да прочетеш последния ми постинг по този въпрос...
цитирай
12. thetrooper - Поздравления за текста!
25.07.2009 00:46
Добър или лош. новият правиелствен екип е политически кабинет на ГЕРБ, а не експертен (и слава Богу!). А като политически такъв, той представлява the best of ГЕРБ. Явно това е управленският и експертен потенциал на тази партия. Със сигурност британските тори могат да изкарат по-добър екип, но не те спечелиха изборите...

А относно министър без портфейл Б.Д. моето мнение е категорично - законите, принципите и правилата са за ВСИЧКИ, дори и да са приятели на премиера. Евентуалното му оставане в кабинета със сигурност ще ме настрои опозиционно, дори и всички останали министри да се окажат ангели небесни и невероятни специалисти и управленци.
цитирай
13. flyco - =
26.07.2009 11:29
Кога ще бъде следващия доклад на еврокомисията?
цитирай
14. zabylgarite - Резултати
26.07.2009 13:37
може да има бързи ако имат желание и ако се ограничи краденето.Банално звучи,но е така.Не ми харесва че едва ли не от нашето правителство нищо не зависи и Бойко всичко щял да направи,което искал Брюксел,ами тогава за какво са тукашни власти?Ами ние живеещите и работещите тук толкова ли е без значение какво мислим и можем? Направо Брюксел да командва и това е.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене